Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-03-19

przestępstwa drogowe

Przepisy o konfiskacie aut pijanym kierowcom są dziurawe

Ustawodawca, zmieniając przepisy o konfiskowaniu aut pijanym kierowcom, zapomniał uregulować sytuację, gdy sąd może orzec przepadek pojazdu, ale nie musi. Czy policja ma wtedy prawo zatrzymać pojazd? Nie wiadomo

Od 14 marca obowiązują przepisy o przepadku pojazdu. Co prawda o pozbawieniu właściciela prawa własności musi zdecydować sąd, ale policja została wyposażona w instrumenty pozwalające na pozbawienie właściciela możliwości korzystania z pojazdu od razu – jeśli doszło do przestępstwa, za które może być orzeczony przepadek.

W takich sytuacjach policja dokonuje tymczasowego zajęcia i występuje do prokuratury o wydanie postanowienia o ustanowieniu zabezpieczenia majątkowego. Jest to możliwe dzięki dodaniu do art. 295 kodeksu postępowania karnego (k.p.k.) nowego par. 1a. Przepis ten obliguje policję do dokonania tymczasowego zajęcia w razie popełnienia przestępstwa, za które orzeka się przepadek pojazdu. Dodano go w ustawie o zmianie ustawy – Kodeks karny i niektórych innych ustaw z 7 lipca 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 2600 ze zm.), za pomocą której wprowadzono przepisy o przepadku. Wówczas we wszystkich sytuacjach przewidzianych przez kodeks karny przepadek był obowiązkowy. Groził za: jazdę w stanie nietrzeźwości powyżej 1,5 promila alkoholu, a także niezależnie od stężenia – spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, jazdę pod wpływem substancji odurzających oraz powtórne przyłapanie na jeździe w stanie nietrzeźwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00