Artykuł
Korekty cen w TP, VAT, CIT i cłach
Mechanizm zmiany cen w teorii wydaje się prosty: in plus, in minus, wstecz lub na bieżąco – terminy, z którymi osoby zajmujące się rachunkowością, są zazwyczaj zaznajomione. W praktyce jednak korekty, włącznie z tymi dotyczącymi cen transferowych, stanowią jedne z najbardziej złożonych wyzwań, z którymi spotykają się podatnicy, a zagadnienie to pozostaje niejednoznaczne zarówno dla podatników, jak i organów podatkowych, co potwierdza także brak jednolitej linii orzeczniczej.
Odpowiedzi na pytania dotyczące skutków korekty cen w zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych, cen transferowych, ceł i ordynacji podatkowej udzielają eksperci prowadzący na Platformie Wiedzy MDDP szkolenie „Korekty podatkowe w VAT, CIT, TP i cłach – wszystko, co trzeba wiedzieć”.
O co pytają na szkoleniach
Podatek od towarów i usług
problem Udzielamy odbiorcom rabatów w okresach kwartalnych, jeśli przekroczą pewne z góry ustalone progi zakupowe, a wystawienie np. 20 faktur korygujących dla jednego klienta zajmuje nam sporo czasu. Czy muszę wystawić fakturę korygującą do każdej faktury sprzedaży? Czy istnieje jakieś uproszczenie w tym zakresie?
odpowiedź W sytuacji, w której dochodzi do zmiany ceny albo np. do udzielenia rabatu, zasadą jest, że podatnicy stosują zasadę „jeden do jednego” – jedna faktura sprzedaży jest poprawiana jedną fakturą korygującą. Dla niektórych firm może to być dosyć uciążliwe, ponieważ ich faktury sprzedaży często są liczone w setkach sztuk miesięcznie. Jednak ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1570; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1852) zawiera rozwiązanie, które może być dla wielu podatników znaczącym uproszczeniem, czyli zbiorcze faktury korygujące. Taką fakturą poprawiamy błędy w wielu fakturach, których ona dotyczy. Co istotne, ostatnio wprowadzone przepisy umożliwiają zastosowanie względem takiej faktury jednego kursu przeliczenia walut – z dnia poprzedzającego dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej. To jest również duże uproszczenie, ponieważ podatnicy nie muszą stosować np. 20 czy 30 kursów przeliczeniowych, lecz jeden zbiorczy dla wszystkich transakcji, które obejmuje taka korekta zbiorcza. Oczywiście należy pamiętać, że nawet jeśli wystawiliśmy zbiorczą fakturę korygującą, to dla potrzeb VAT należy ustalić właściwy okres rozliczeniowy, co zależy np. od tego, czy jest to faktura zmniejszająca, czy zwiększająca, a także jaka była przyczyna korekty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right