Włodarz kończy urzędowanie? Finansowe świadczenia poprawią mu nastrój
Przedłużona kadencja organów jednostek samorządu terytorialnego zakończy się 30 kwietnia. Odchodzącym ze stanowisk z wyboru trzeba wypłacić trzymiesięczną odprawę, często również skumulowany ekwiwalent urlopowy, a w niektórych przypadkach dodatkowo odprawę emerytalną
Obecna kadencja organów jednostek samorządowych trwa dłużej niż zwykle (miała się zakończyć jesienią, ale została przedłużona na mocy ustawy z 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego). Jej koniec dla urzędów oznacza obowiązek rozliczenia się z pracownikami samorządowymi, którzy sprawowali swoje funkcje z wyboru. Standardowo upływ kadencji spowoduje wygaśnięcie ich mandatów i rozwiązanie stosunków pracy, a pod pewnymi warunkami nabędą oni też prawo do dodatkowych świadczeń. W praktyce chodzi przede wszystkim o odprawy oraz ekwiwalenty za niewykorzystany urlop. Kto i kiedy je otrzyma? Czy łączą się one z innymi dodatkowymi świadczeniami?
Komu przysługuje
Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.) odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługuje: