Artykuł
Poradnia ubezpieczeniowa
- Czy darowanie części udziałów przez jedynego wspólnika spółki z o.o. drugiej osobie zwalnia ze składek
- Dlaczego niewyrejestrowanie pracowników nie pozwoli na otrzymanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami
- Jakie skutki dla płatnika ma informacja o naruszeniu przez ZUS ochrony jego danych osobowych
Jestem obecnie jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale zamierzam darować część udziałów mojej córce. Umowę podpiszemy 2 stycznia 2024 r., a udziały zostaną przeniesione od 1 marca 2024 r. Czy taka darowizna zwolni mnie ze składek ZUS? I czy zaprzestać opłacania składek będę mógł od daty przeniesienia udziałów, czy będę musiał oczekiwać na wpis do Krajowego Rejestru Sądowego?
Wspólnik spółki z o.o. podlega ubezpieczeniom tylko wtedy, gdy spółka ma jednego udziałowca. Tym samym w kilkuosobowej spółce z o.o. wspólnicy nie podlegają ubezpieczeniom. Spółka od momentu przeniesienia części udziałów stanie się spółką wieloosobową.
Decydująca w tym przypadku będzie treść umowy darowizny, z której powinno wynikać, kiedy faktycznie drugi wspólnik do spółki przystąpi. To od woli stron, a tym samym od uregulowania w umowie, zależy bowiem data, z którą udziały są darowane. Data ta nie musi pokrywać się z datą zawarcia umowy darowizny. W umowie darowizny, którą strony zawrą 2 stycznia 2024 r., mogą ustalić, że udziały zostaną darowane z inną datą, np. 1 marca 2024 r. Ważna będzie data, z którą udziały przejdą na obdarowanego, w tym przypadku 1 marca 2024 r. Od tego dnia spółka stanie się wieloosobowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right