Czy okres niezakończonego zatrudnienia podlega wliczeniu do stażu pracy
PROBLEM
Przyszły pracownik (zatrudnienie planowane od listopada 2024 r.) złożył świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy celem wyliczenia wysługi lat. Złożył również zaświadczenie z urzędu miejskiego (zgodnie z art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego), że jest zatrudniony od sierpnia 2020 r. na czas nieokreślony, a od maja 2024 r. przebywa na urlopie bezpłatnym w związku z mandatem radnego. Czy okres od sierpnia 2020 r. do końca kwietnia 2024 r. powinien być wliczony do wysługi lat w obecnie pracy od listopada?
RADA
W pytaniu nie wskazano, u jakiego pracodawcy osoba ta ma podjąć pracę. Przyjęto w odpowiedzi, że chodzi o pracodawcę samorządowego.
W opisanej sytuacji cały okres niezakończonego zatrudnienia nie podlega wliczeniu do stażu pracy.
UZASADNIENIE
Pracownikom samorządowym do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Zasadą jest zatem to, że nie wliczamy do stażu pracy całego niezakończonego okresu zatrudnienia, niezależnie od jego długości. Od tej zasady przepisy przewidują jeden wyjątek.
Pracownikowi samorządowemu, który wykonuje pracę w urzędzie lub jednostce w czasie urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, okres zatrudnienia u tego pracodawcy poprzedzający dzień rozpoczęcia urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę, jak również do nagrody jubileuszowej. Dotyczy to sytuacji, w której urlop bezpłatny został wyraźnie udzielony „w celu wykonywania pracy w jednostce samorządowej”. W opisanej sytuacji urlop bezpłatny nie został udzielony w celu podjęcia pracy, a zatem cały okres niezakończonego zatrudnienia nie podlega wliczeniu do stażu pracy.
Niezakończony okres zatrudnienia podlega wliczeniu do tzw. urlopowego stażu pracy. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu wypoczynkowego wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.
art. 38 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 1135),
§ 7-8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1960),
art. 1541 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.),
art. 217 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 572).
Marek Rotkiewicz
prawnik specjalizujący się w prawie pracy, specjalista z zakresu kadr i zatrudnienia