zmiana prawa
Wnioski o świadczenia chorobowe składamy już po nowemu
Znowelizowano rozporządzenie, które określa wymagane dokumenty do ich wypłaty. Dostosowano jego przepisy do zmian przepisów zasiłkowych i prawa pracy, które miały miejsce w kilku ostatnich latach, w tym także tych wynikających z implementacji dyrektywy work-life balance
6 grudnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz.U. z 2017 r. poz. 87; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2575; dalej: rozporządzenie). Nowelizacja ta dostosowała rozporządzenie do zmian w przepisach, które zaszły w ostatnich czasach. Jedną z ważniejszych kwestii jest zmiana formy dokumentów wymaganych do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.
Dotychczas rozporządzenie przewidywało składanie na elektroniczną skrzynkę podawczą dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Obecnie mowa jest o wniosku złożonym w „formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład” (w tym ostatnim przykładzie chodzi o potwierdzanie poprzez PUE ZUS). Wszystkie dokumenty elektroniczne w rozporządzeniu mogą być podpisywane w jeden z wyżej wymienionych sposobów. Dokument taki składamy zaś na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS lub, co jest nowością, adres do doręczeń. Zmiany te związane są m.in. z zaplanowaną likwidacją platformy e-PUAP i uruchomieniem e-doręczeń.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w rozporządzeniu.
zasiłek macierzyński
Zasadniczo zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego dla pracownicy przysługuje z mocy prawa w związku z urodzeniem dziecka i obowiązkowym udzieleniem urlopu macierzyńskiego. Jednak ubezpieczone, które nie są pracownicami, są w innej sytuacji. Zleceniobiorczynie składają odpowiedni wniosek do swojego zleceniodawcy, przedsiębiorczynie zaś do ZUS. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami rozporządzenia do wniosku należy dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez płatnika składek, ZUS, oraz ‒ co dodano – przez samego ubezpieczonego (ubezpieczoną); w przypadku gdy dziecko urodziło się za granicą, należy złożyć „zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka, wydany przez uprawniony organ dokonujący rejestracji urodzenia w danym kraju”, również dopuszczalna jest kopia. Jeśli kobieta ubiega się o zasiłek za okres przed dniem porodu, to musi przedstawić zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku określające przewidywaną datę porodu.