Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-12-20

podatek od nieruchomości

Niekonstytucyjne przepisy jeszcze przez rok w mocy

Jeszcze przez cały 2024 r. sądy administracyjne będą stosowały art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, i to nie dlatego, że w składach TK orzekających o niekonstytucyjności tych regulacji zasiadał sędzia dubler

Powód jest bardziej oczywisty – Trybunał Konstytucyjny odroczył do końca 2024 r. utratę mocy obowiązującej obu tych przepisów.

Co dalej? Niezależnie od tego, czy dotyczące ich wyroki TK będą kwestionowane (bo zapadły z udziałem sędziego dublera Jarosława Wyrembaka), czy nie będą, jedno jest pewne – przepisy o podatku od nieruchomości wymagają gruntownej zmiany. Wielokrotnie zwracał na to uwagę Naczelny Sąd Administracyjny, przy czym teraz daje jasny sygnał: do czasu, aż oba niekonstytucyjne przepisy stracą moc, sądy administracyjne będą je stosować tak, jak czyniły to do tej pory i z uwzględnieniem dotychczasowego orzecznictwa.

Oba przepisy dotyczą podatkowych definicji: jeden budynku, drugi budowli. Rozróżnienie ich ma istotne znaczenie, ponieważ podstawę opodatkowania budynku stanowi jego powierzchnia użytkowa, a budowli – jej wartość, co często oznacza zdecydowanie wyższe obciążenie podatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00