orzeczenie
Nie wolno antydatować orzeczeń o skierowaniu do szpitala
Antydatowanie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego konieczność umieszczenia pacjenta w szpitalu psychiatrycznym bez jego zgody jest przestępstwem, które wydłuża termin przedawnienia odpowiedzialności zawodowej lekarza
Nie uzasadnia tego czynu działanie w celu ochrony członków rodziny osoby chorej – tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego.
Sprawa dotyczyła lekarza psychiatry, który został obwiniony o naruszenie przepisów ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2132) i kodeksu etyki lekarskiej. Zdarzenia, które zaprowadziły doktora przed oblicze sądu lekarskiego, ale też karnego, miały miejsce ponad 10 lat temu, w listopadzie 2012 r. Doktor opiekował się wówczas pacjentką z poważnymi zaburzeniami psychicznymi i demencją. Przeprowadził wówczas badania, które zostały odnotowane w dokumentacji medycznej, ale nie były podstawą do wystawienia zaświadczeń lub innych dokumentów na zewnątrz. Tymczasem kilka tygodni po tej wizycie pojawili się u niego nagle członkowie rodziny pacjentki – mąż i pasierbica, prosząc o pomoc – kobieta miała się zachowywać w sposób agresywny i zagrażający swojemu życiu, istniało także ryzyko, że wyrządzi krzywdę domownikom. Poinformowali również lekarza, że do pacjentki zostało wezwane pogotowie, które przewiozło ją do szpitala psychiatrycznego. Ale celem wizyty było przede wszystkim wystawienie przewidzianego w art. 30 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego orzeczenia lekarskiego uzasadniającego potrzebę leczenia w szpitalu psychiatrycznym bez zgody pacjentki, zgodnie z art. 29 tej ustawy.