mobilność w ue
W sprawie A1 TSUE może stworzyć nowe prawo
Na orzeczenie, które już jutro zapadnie przed trybunałem w Luksemburgu, czekają tysiące firm i pracowników, którzy mają w sądach sprawy o unieważnienie zaświadczeń A1. Po wyroku unijnego sądu mogą one wrócić do ZUS
Na pozór sprawa przedstawiona Trybunałowi Sprawiedliwości UE przez polski Sąd Najwyższy dotyczy tylko procedury kooperacji między instytucjami zabezpieczenia społecznego państw członkowskich. Chodzi bowiem o to, czy w sytuacji, gdy ZUS chce z urzędu anulować zaświadczenie A1, musi się konsultować z zainteresowanymi instytucjami z innych krajów UE.
Wszystko wskazuje jednak na to, że skutki wyroku TSUE w sprawie C 422/22, jaki ma zapaść już 16 listopada 2023 r., będą mieć znaczenie dla setek czy nawet tysięcy polskich przedsiębiorców i ich pracowników, którzy przed sądami walczą o utrzymanie w obrocie zaświadczeń A1 wydanych przez ZUS. Takich dokumentów ZUS wydaje rocznie ponad 600 tys. Trudno oszacować, jaka część z nich jest kwestionowana (liczba ta jest jednak znaczna) i ile z takich spraw zawisło w sądach.