nowe prawo
Kiedy będzie można się domagać dostarczenia faktury poza KSeF
Często podatnicy zakładają, że bardziej efektywne będzie przekazywanie dokumentów w dotychczasowy sposób, a nie przez elektroniczny system administracji skarbowej. Aby to sobie zapewnić, muszą jednak podjąć określone działania z odpowiednim wyprzedzeniem
Przygotowując się do wdrożenia procesów, dzięki którym od lipca 2024 r. rozpoczną stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur, czy implementując już odpowiednie rozwiązania, podatnicy zastanawiają się niekiedy nad tym, jak od drugiego półrocza przyszłego roku będzie wyglądać doręczanie faktur ustrukturyzowanych. Nie chodzi przy tym wyłącznie o techniczne aspekty pobierania dokumentów zakupowych z systemu (gdyż z tymi zagadnieniami mierzą się programiści przygotowujący oprogramowanie lokalne i implementujący je wdrożeniowcy), lecz o formalne i praktyczne skutki w relacjach z kontrahentami.
W rozmowach z przedsiębiorcami niejednokrotnie spotykałem się z pytaniem dotyczącym tego, czy na żądane kontrahenta konieczne będzie dostarczenie faktury ustrukturyzowanej w formie elektronicznej poza KSeF (np. przesłanie jej e-mailem) albo wręcz w formie papierowej. Nabywcy z kolei pytają, czy możliwe będzie skuteczne wyegzekwowanie od sprzedawcy takiego doręczenia faktury.