Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-10-30

Poradnia rachunkowa

  • Jak zaprezentować w sprawozdaniu skutki obniżenia górnych stawek podatku od środków transportowych
  • Co wykazywać w kolumnie „Zaległości” sprawozdania Rb-27S
  • Czy musi zostać zachowana zgodność danych w kolumnach 8 i 10 sprawozdania Rb-27S z danymi w ewidencji księgowej

Regionalna izba obrachunkowa podważyła prawidłowość rocznych sprawozdań Rb-27S i Rb-PDP. Według izby wykazaliśmy skutki obniżenia górnych stawek podatku od środków transportowych jedynie za II półrocze. Pełne dane mamy jednak w ewidencji księgowej za oba półrocza. Czy w związku z tym zarzut RIO jest zasadny?

Z pytania wynika, że chodzi o prezentowanie danych w sprawozdaniach budżetowych (Rb-27S, Rb-PDP) w odniesieniu do obniżonych górnych stawek podatku od środków transportowych. W kontekście tych danych ważne są różnice kwotowe, jakie powstają między stawkami maksymalnymi na dany rok (ustalonymi obwieszczeniem ministra finansów podejmowanym na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) a stawkami przyjętymi w uchwale rady gminy na podstawie art. 10 ww. ustawy.

Co istotne, dane w podanym zakresie przedmiotowym powinny zostać w odpowiedni sposób ujęte w sprawozdaniach budżetowych. Mówią o tym przepisy załącznika nr 37 („Instrukcja sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego”) do rozporządzenia ministra finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Zgodnie z par. 3 ust. 1 pkt 8 załącznika nr 37 sprawozdanie jednostkowe z wykonania planu dochodów budżetowych z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych pobieranych przez JST sporządza się na podstawie danych z ewidencji księgowej w sposób następujący. W kolumnie „Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy” wykazuje się kwoty stanowiące różnicę pomiędzy dochodami, jakie gmina lub miasto na prawach powiatu mogłyby uzyskać, stosując górne stawki podatkowe, a dochodami, jakie powinny uzyskać, stosując niższe stawki, uchwalone przez radę gminy lub miasta na prawach powiatu. W przypadku zastosowania przez gminę lub miasto na prawach powiatu obniżenia górnej stawki różnicę między stawką górną a przyjętą w uchwale przez radę gminy lub miasta na prawach powiatu, przemnożoną przez podstawę opodatkowania, wykazuje się w kolumnie „Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy” narastająco od początku roku do końca okresu sprawozdawczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00