Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-10-10

Sprawdź, jaką odpowiedzialność za wady lokalu ponosi deweloper

Na podstawie przepisów nowej ustawy deweloperskiej kupujący lokal mieszkalny może odmówić jego odbioru, jeśli stwierdzi istotne wady. Jednak, aby w takiej sytuacji móc odstąpić od umowy zawartej ze sprzedawcą, trzeba będzie skorzystać z usług rzeczoznawcy

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują w całości przepisy ustawy z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (dalej: ustawa deweloperska z 2021 r.), która zastąpiła ustawę z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (dalej: ustawa deweloperska z 2011 r.). Trzeba jednak pamiętać o tym, że z uwagi na jej przepisy przejściowe do części przedsięwzięć deweloperskich nadal są stosowane przepisy ustawy deweloperskiej z 2011 r., w tym te dotyczące odbiorów i odpowiedzialności za wady. Nie dotyczy to jednak nowo rozpoczynanych inwestycji, które muszą uwzględniać zasady wynikające z ustawy deweloperskiej z 2021 r.

odbiór mieszkania

W art. 41 ustawy deweloperskiej z 2021 r. uregulowano procedury odbioru lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Powtórzono w nim w znacznej części rozwiązania z ustawy deweloperskiej z 2011 r., dodając nowe procedury, uprawnienia oraz obowiązki dla nabywcy i dewelopera.

Przeniesienie na nabywcę praw wynikających z umowy deweloperskiej, umowy zobowiązującej do przeniesienia własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, umowy sprzedaży zawieranej przed dewelopera albo przedsiębiorcę innego niż deweloper jest poprzedzone odbiorem lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego przez nabywcę. Przy czym odbiór może nastąpić – odpowiednio – po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie albo zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego przy braku sprzeciwu ze strony tego organu. Z odbioru, który jest dokonywany w obecności nabywcy, sporządza się protokół, do którego nabywca może zgłosić wady lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00