Artykuł
aktualności
Jest nowy składnik wynagrodzenia. To dodatek sanitarny dla kierowców
Dzięki niemu zarobki będą wyższe, bo obniży on kwotę oskładkowania i opodatkowania. Powinien być ustalany proporcjonalnie do długości trwania pobytu za granicą i wynikać z przepisów wewnętrznych. Dlatego wymusi zmianę regulaminów wynagradzania albo wydanie zarządzenia lub aneksowanie umów o pracę
Ustawa z 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym (Dz.U. poz. 1523) zmieniła znacząco zasady obliczania wynagrodzenia w przypadku kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe, czego dotyczy cały nowy rozdział 3b, który został dodany do ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców. Poza tym, że ujednoliciła ona naliczanie wirtualnych diet (ale niekoniecznie uporządkowała, o czym pisaliśmy w tygodniku Kadry i Płace m.in. tydzień temu; DGP z 29 września, nr 188; tekst „Nowe wirtualne diety dla kierowców już sprawiają problemy”), to pojawiły się w niej także całkowicie nowe rozwiązania prawne, do których należy zaliczyć w pierwszej kolejności dodatek sanitarny.
Niższe ZUS i PIT
W nowym rozdziale tego świadczenia dotyczy tylko jeden przepis – art. 26g pkt 2 lit. d ustawy, zgodnie z którym jest to świadczenie za korzystanie z urządzeń sanitarnych określone na podstawie średnich nieudokumentowanych kosztów takich usług oferowanych w ogólnodostępnych miejscach obsługi podróżnych w państwach, w których kierowca wykonuje zadania służbowe. I, co ważne w przypadku kierowców wykonujących zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych, których miesięczny przychód jest wyższy niż przeciętne wynagrodzenie, jego wprowadzenie spowoduje obniżenie podstawy wymiaru składek ZUS. W przypadku podstawy opodatkowania dodano także nowe wyłączenie w art. 21 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1843), a mianowicie pkt 23d, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku pracy otrzymane przez kierowcę z tytułu wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych w wysokości stanowiącej równowartość 20 euro za każdy dzień pobytu kierowcy za granicą oraz zwrot kosztów czterech rodzajów świadczeń, wśród których jest również wymieniony tzw. dodatek sanitarny czy z tytułu sanitariatów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right