Artykuł
orzeczenie
Depozyt prosumenta nie wpływa na VAT należny ani naliczony
Spółka, która kupuje energię od prosumenta, może odjąć tylko tyle podatku, ile wynosi VAT od wartości wynikającej z przemnożenia ilości prądu wprowadzonej przez prosumenta do sieci (po zbilansowaniu godzinowym) przez jego rynkową cenę – orzekł WSA w Warszawie
Prosument to odbiorca końcowy wytwarzający w mikroinstalacji energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby.
Nadwyżki wytworzonego prądu prosument sprzedaje do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej. Z niej też pobiera prąd od dostawcy energii.
Sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej w mikroinstalacji jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Przy czym prosument, u którego wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekraczała 200 tys. zł netto, może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT na warunkach określonych w art. 113 ustawy o VAT (dla podmiotu rozpoczynającego sprzedaż w trakcie roku limit ten ustala się w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right