KODEKS KARNY. Zaostrzono sankcje za przestępstwa gospodarcze
Surowsze kary pozbawienia wolności także dla biznesu
Od 1 października polskie prawo karne drastycznie się zmieni. Tego dnia wchodzi w życie jego najgłośniejsza w ostatnich latach nowelizacja, czyli ustawa z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy ‒ Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2600). Zmieni ona wiele, a głównym hasłem jest większa surowość. Już i tak rygorystyczna ustawa z 6 czerwca 1997 r. ‒ Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1834; dalej: k.k.) staje się tym samym jeszcze bardziej bezwzględna dla uczestników obrotu prawnego.
Choć nowelizację przeprowadzono pod hasłem wzmocnienia ochrony życia i zdrowia człowieka oraz wolności, wolności seksualnej i własności, to zmiany wpłyną na wszystkie przestępstwa z kodeksu karnego. Drastycznie wzrosną zwłaszcza kary dla uczestników obrotu gospodarczego. Staną się istotnym ryzykiem, które przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę w swojej działalności. „Nowości”, jakie ustawodawca przewiduje dla przedsiębiorców w zakresie przepisów karnych, jest bardzo dużo. Zmieniają się przepisy w zasadzie każdego rozdziału kodeksu karnego, a chodzi m.in. o:
- część ogólną kodeksu;
- rodzaje, wymiar kar i środki karne;
- tzw. dyrektywy sądowego orzekania kary;
- poszczególne typy czynów zabronionych zawarte zarówno w samym kodeksie, jak i w ustawach szczególnych – przestępstw gospodarczych, przestępstw przeciw dokumentom czy przestępstw przeciw instytucjom publicznym.
Wpłynie to na cały ekosystem biznesowy, regulując kwestie związane z wymiarem kar, odpowiedzialnością menedżerów, a także czynnikami wpływającymi na orzeczenie danej kary przez sąd. W naszym poradniku przyjrzymy się głównym kierunkom tych zmian, analizując ich kontekst, przesłanki i potencjalne konsekwencje dla biznesu. Prześledzimy, jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcami w obliczu nowych regulacji, a także jakie są główne cele tych zmian oraz ich potencjalne ryzyka z perspektywy biznesu.