Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-26

Błędy popełnione przy przekazaniu placu budowy mogą opóźnić wykonanie inwestycji

Na terminowe i prawidłowe ukończenie robót objętych umową o podwykonawstwo mają wpływ nie tylko jej strony, lecz także inwestor. To on musi na czas udostępnić wykonawcy teren. Niedopełnienie tego obowiązku spowoduje spowolnienie lub wstrzymanie prac

Skutkiem tego będzie konieczność wykonywania robót po upływie umownego terminu zakończenia prac. To z kolei przełoży się na wzrost kosztów realizacji inwestycji, w tym kosztów pośrednich związanych z działalnością przedsiębiorstwa podwykonawcy, które nie zostały skalkulowane w wynagrodzeniu umownym. To nie wszystko. Konieczność wykonywania prac w dodatkowym czasie pozbawi także podwykonawcę możliwości angażowania posiadanych zasobów (ludzkich, sprzętowych, finansowych, organizacyjnych) w inne zadania inwestycyjne, co będzie się wiązać z utratą korzyści obejmującą wartość zysków z inwestycji, w które podwykonawca mógłby się zaangażować.

Naturalnie podwykonawca może formułować swoje roszczenia odszkodowawcze względem wykonawcy, z którym jest związany stosunkiem obligacyjnym. Co jednak w sytuacji, gdy wykonawca okaże się niewypłacalny bądź zdoła zwolnić się z odpowiedzialności odszkodowawczej względem podwykonawcy z uwagi na brak winy w nieterminowym udostępnianiu frontów robót, a dalej w niedotrzymaniu pierwotnego terminu realizacji?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00