Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-26

zdrowie

Kamera dla ochrony pacjenta, a nie nadzorowania pracy

Przepisy dotyczące monitoringu w szpitalach obowiązują od trzech tygodni, ale nie słabną kontrowersje wokół ich stosowania. Wskazówki rzecznika praw pacjenta nie rozwiewają wielu wątpliwości

Przewodnik „Monitoring wizyjny w podmiotach leczniczych” opracowany przez rzecznika praw pacjenta (RPP) ma służyć jednolitemu realizowaniu praw pacjenta we wszystkich placówkach medycznych. Niektóre z proponowanych rozwiązań przez RPP budzą obawy o to, jaki będzie rzeczywiście cel wykorzystania kamer.

Personel pod nadzorem

Jeden z problemów to płynna granica pomiędzy monitoringiem stosowanym w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi a obserwacją personelu i oceną jego pracy. Dominik Spałek z firmy Proste to RODO wskazuje, że zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 6 września 2023 r., monitoring może być wprowadzony albo gdy jest to konieczne w procesie leczenia pacjentów, albo dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów lub jeżeli obie przesłanki są spełnione łącznie (o zmianach informowaliśmy jako jedni z pierwszych: „Kamery w szpitalu zapiszą przebieg operacji lub badania”, DGP nr 165/2023).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00