Artykuł
Jak ujmować w księgach świadczenie usług finansowych
Rozpoczęłam pracę w księgowości. Zdarzają się klienci, którzy świadczą usługi finansowe. Kiedy są one zwolnione, a kiedy opodatkowane VAT? Jakie operacje księgowe są z nimi związane?
Usługi finansowe – w zależności od rodzaju – podlegają zwolnieniu lub opodatkowaniu VAT. Trzeba je też w określony sposób ewidencjonować w księgach rachunkowych. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38–41 ustawy o VAT, zwolnieniu od VAT podlegają następujące usługi finansowe:
1) transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną. Z nimi związane są następujące operacje księgowe:
- zakup waluty obcej w banku w celu zapłaty zobowiązań: Wn konto 13 „Rachunki bankowe-rachunki walutowe”; Ma konto 13 „Rachunki bankowe-rachunki bieżące”,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right