vat
Podatkowy problem z nieuczciwym parkowaniem
Jeśli zarządca parkingu obiektywnie nie jest w stanie wyegzekwować kary od właściciela pojazdu, to nie musi pobierać VAT z tego tytułu – wynika z interpretacji dyrektora KIS. Chodzi o dodatkowe opłaty np. za brak biletu parkomatowego albo za zajęcie przez jeden samochód dwóch miejsc
Takie stanowisko, zawarte w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 sierpnia br. (sygn. 0112-KDIL3.4012.387.2023.2.EW), jest bardzo korzystne dla wielu przedsiębiorców zarządzających parkingami. Z danych wynika, że nie trafia do nich nawet 40 proc. należnych opłat dodatkowych za nieregulaminowe parkowanie, a ustalenie, od kogo ich dochodzić, jest bardzo utrudnione. Konieczność zapłaty VAT może więc spowodować, że przedsiębiorca zapłaci więcej podatku, niż zarobi na prowadzeniu firmy.
W sprawie VAT od kar za parkowanie wypowiedział się wcześniej również wiceminister finansów Artur Soboń, odpowiadając na jedną z poselskich interpelacji. Jednak, w odróżnieniu od dyrektora KIS, nie rozwiał żadnych wątpliwości zarządców parkingów.
Kłopotliwy wyrok TSUE
Przypomnijmy, że według TSUE tego rodzaju dodatkowe opłaty są opodatkowane VAT (wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 stycznia 2022 r., sygn. akt C-90/20). Jednak, zdaniem dyrektora KIS, w niektórych sytuacjach tak nie będzie.