Artykuł
Opłata za usunięcie i przechowywanie pojazdów
Władze powiatu są zobowiązane zapewnić usuwanie i przechowywanie pojazdów z terenów publicznych. Wiążą się z tym liczne zadania. O ile bowiem decyzję o odholowaniu samochodu, motoru czy roweru podejmują policjanci oraz strażnicy gminni (miejscy), to wszelkie dalsze rozliczenia z ich właścicielami i z firmami zajmującymi się opieką nad pojazdami spoczywają już na barkach samorządu powiatowego. Pojawia się przy tym wiele wątpliwości co do stosowania przepisów, w tym tych dotyczących zasad usuwania pojazdów, ich przechowywania i przepadku, wynikających z ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1047; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1394; dalej: p.r.d.).
O co pytają na szkoleniach
Skarga na bezczynność
problem Właściciel parkingu strzeżonego, na którym przechowywane są na zlecenie powiatu pojazdy odholowane przez straż miejską, zarzuca nam bezczynność, gdy przedłuża się czas wystąpienia przez nas do sądu o orzeczenie przepadku tych pojazdów. Czy może on wystąpić z formalną skargą do sądu administracyjnego?
odpowiedź Problem, o którym mowa w pytaniu, powstaje w przypadku pojazdu usuniętego z drogi w trybie art. 130a p.r.d. (a więc nieprawidłowo zaparkowanego czy też odebranego osobie nietrzeźwej lub kierującej bez uprawnień) wtedy, gdy dotychczasowy właściciel ‒ prawidłowo powiadomiony o fakcie odholowania – nie odebrał go w terminie trzech miesięcy od dnia usunięcia. W takiej sytuacji jednym z obowiązków starosty jest wystąpienie do sądu powszechnego z wnioskiem o orzeczenie przepadku tego pojazdu na rzecz powiatu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right