egzekucja
Wyborcze przeprosiny raczej nie w Monitorze Sądowym
Lex Kaczyński, który pozwala uniknąć przeprosin, niekoniecznie zadziała w wyborach. Prawnicy przekonują, że czym innym jest ochrona dóbr osobistych, a czym innym prostowanie nieprawdziwych słów, które padają podczas kampanii
Ruszyła kampania wyborcza, a wraz z nią otworzyła się możliwość szybkiej ścieżki sądowej dla procesów o kłamstwa, oszczerstwa czy pomówienia kandydatów. W takich przypadkach sąd okręgowy musi rozpoznać pozew w trybie nieprocesowym w ciągu 24 godzin. Jeśli zostanie wniesione zażalenie, to sąd apelacyjny ma tyle samo na wydanie orzeczenia, które jest ostateczne (nie przysługuje tu skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego) i podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Zgodnie z art. 111 par. 4 kodeksu wyborczego publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin następuje najpóźniej w ciągu 48 godzin na koszt zobowiązanego. A co jeśli ten nie wykonana wyroku sądu? W takim wypadku – jak powiada art. 111 par. 5 k.w. – sąd na wniosek zainteresowanego zarządza opublikowanie oświadczenia w trybie egzekucyjnym na koszt zobowiązanego.