Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-08-01

Nowe granice ścigania i wykrywania przestępczości

Sztuczna inteligencja może mieć wpływ na wykrywanie i ściganie przestępstw, co zdecydowanie zwiększa możliwości służb, ale wiąże się z zagrożeniami dla tradycyjnych zasad procesu karnego

W czerwcu 2023 r. Parlament Europejski przyjął projekt aktu o sztucznej inteligencji (AI Act), którego głównym celem ma być stworzenie wspólnotowych ram prawnych dla produktów i usług korzystających z systemów sztucznej inteligencji. Ramy te mają wyznaczać przede wszystkim wspólne wartości europejskie – regulacje sektora sztucznej inteligencji powinny zatem być wprowadzane zgodnie z prawami i wartościami wynikającymi z traktatów i Karty Praw Podstawowych UE.

AI Act ma być przede wszystkim środkiem zapewniającym ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego, w tym realizacje unijnej strategii jednolitego rynku cyfrowego. Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką rozwijają się technologie sztucznej inteligencji, oraz rozpiętość dziedzin, w których znajduje ona zastosowanie, słusznie stawia się pytanie, w jaki sposób systemy AI mogą wpłynąć na wymiar sprawiedliwości. Czy raczej – w jaki sposób powinny nań wpływać?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00