Artykuł
legislacja
Przyśpieszenie na finiszu kadencji. Na część zmian czasu zabraknie
Sejm odrzucił weto Senatu dotyczące obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Zaakceptował też poprawki do nowelizacji, która przewiduje m.in. zmiany w rozliczaniu ZUS i PIT kierowców w transporcie międzynarodowym
Obie ustawy czekają więc już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie Senat wprowadził poprawki do kolejnych trzech podatkowych nowelizacji. Mimo pierwotnych planów – nie zostały one w piątek rozpatrzone przez posłów. Zapewne stanie się to na dodatkowym sierpniowym (16-17.08) posiedzeniu Sejmu.
Elektroniczne faktury
Senatorowie zgłaszali m.in. wątpliwości konstytucyjne dotyczące nowelizacji ustawy o VAT, ale posłowie odrzucili ich weto. Od 1 lipca 2024 r. korzystanie z KSeF stanie się więc obowiązkowe dla czynnych podatników VAT. Natomiast podatnicy zwolnieni z VAT podmiotowo (ze względu na wielkość sprzedaży do 200 tys. zł) lub przedmiotowo (ze względu na rodzaj wykonywanych czynności) będą musieli wystawiać elektroniczne faktury od 1 stycznia 2025 r. Przy tym faktury ustrukturyzowane będą wystawiane tylko między firmami. Nie będzie możliwości wystawiania ich konsumentom – im faktury będzie wolno wystawiać tylko poza KSeF. Przez pierwsze pół roku funkcjonowania obowiązkowego KSeF przedsiębiorcy nie będą musieli się obawiać kar. Fiskus będzie mógł je nakładać dopiero od 1 stycznia 2025 r. (szerzej czytaj również na B2).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right