Informacja dla pracownika: rozwiewamy wątpliwości pracodawców
Wokół przepisu nakazującego poinformowanie zatrudnionych o warunkach ich zatrudnienia zdążyło powstać kilka mitów. Jednym z nich jest ten, że jakiekolwiek nieprawidłowości będą skutkować grzywną
Nowe brzmienie art. 29 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. ‒ Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 641; dalej: k.p.), które nakłada na pracodawców obowiązek przekazania pracownikom wielu informacji nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, wywołało wiele wątpliwości. Zakres informacji, które od 26 kwietnia 2023 r. pracodawca musi im przekazywać, został znacznie rozszerzony w stosunku do poprzedniego brzmienia przepisów i wokół tej zmiany (a konkretnie wspomnianego art. 29 par. 3 k.p.) zdążyło już narosnąć wiele mitów, a także pojawiły się nieprawidłowe interpretacje. Niektórzy są zwolennikami zbyt ogólnej formy tej informacji, inni zaś twierdzą, że im bardziej kazuistyczne one będą, tym lepiej. Związane jest to najczęściej z obawą o ewentualne sankcje za naruszenie tego przepisu i przekonaniem, że zbyt skąpa lub zbyt rozbudowana informacja od razu będzie skutkować nałożeniem grzywny.
Interpretując ten przepis, trzeba pamiętać, że wdraża on postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE z 2019 r. L 186, s. 105). Celem ogólnym dyrektywy, który ma być realizowany przez cele szczegółowe, jest promowanie bezpieczniejszego i bardziej przewidywalnego zatrudnienia, a równocześnie zapewnienie zdolności adaptacji rynku pracy i poprawa warunków życia i pracy. Jak wynika z motywu 23 tej dyrektywy pracownicy powinni mieć prawo do uzyskania w momencie nawiązania stosunku pracy pisemnej informacji o swoich prawach i obowiązkach wynikających ze stosunku pracy. Celem tej informacji jest uzyskanie przez pracownika podstawowych informacji o warunkach zatrudnienia, dzięki czemu wykonywana przez niego praca będzie bezpieczniejsza i w konsekwencji bardziej stabilna, pewna i przewidywalna.