Lustracja w administracji: pozostały trzy tygodnie na złożenie oświadczeń
Osoby, które pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych instytucji do 30 lipca 1990 r., nie mogą być dłużej zatrudnione w służbie cywilnej ani jako urzędnicy państwowi. Weryfikowani będą także kandydaci do pracy
Wszystko za sprawą ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca). Oprócz wielu innych zmian istotnych dla służb cywilnych (m.in. dotyczących systemów czasu pracy czy uproszczeń przy naborze) wprowadziła ona nieoczekiwanie przepisy, które uniemożliwiają zatrudnienie osób, które w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (dalej: ustawa lustracyjna). W konsekwencji te nowe przepisy z jednej strony oznaczają brak możliwości kontynuowania stosunków pracy osób już zatrudnionych, wypełniających powyższe przesłanki, jak również wykluczają zatrudnienie takich osób w przyszłości. Identyczne zasady obowiązują również urzędników państwowych oraz innych pracowników, o których mowa w ustawie o pracownikach urzędów państwowych.
Rozstrzygnięcie w kilka tygodni
Ustawa nowelizująca weszła w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia, czyli od 27 czerwca 2023 r. Osoby objęte jej przepisami mają niewiele czasu na wypełnienie obowiązków. Przy czym odmienny sposób postępowania przewidziano w stosunku do osób: