Artykuł
orzeczenie
Państwo nie może nieodpłatnie trzymać cudzych pieniędzy
Odsetki należą się podatnikowi za cały czas przetrzymywania przez skarbówkę nienależnie pobranej daniny – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE
Stwierdził, że polski przepis, który ogranicza oprocentowanie podatkowych nadpłat, jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.
Wyrok zapadł na tle sprawy amerykańskiego funduszu inwestycyjnego, po dziewięciu latach od poprzedniej wygranej tego funduszu – również przed TSUE. Zdaniem ekspertów konsekwencje najnowszego orzeczenia będą daleko idące.
– Może mieć ono wpływ nie tylko na sprawy przyszłych nadpłat, lecz także stanowić podstawę do wznawiania spraw już zakończonych – mówi Michał Niżnik, partner w KPMG, a zarazem pełnomocnik amerykańskiego funduszu inwestycyjnego. Przypomina, że fundusze będą miały na to teraz trzy miesiące, zgodnie z art. 272 par. 2a ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.).
– Ewentualne konsekwencje tego wyroku mogą być zresztą daleko idące, wpływając na podejście do spraw z zakresu VAT czy tych dotyczących innych kategorii podatników – uważa Michał Niżnik (patrz: opinia).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right