Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-06-05

Czasem sprzedaż majątku przedsiębiorcy okazuje się leasingiem zwrotnym

Nasz klient ma maszyny potrzebne mu w procesie produkcyjnym. Ma też niestety problem z uzyskaniem kredytu. Zastanawia się więc nad sprzedażą maszyn, a następnie wynajęciem ich od nowego właściciela. Jak to rozliczyć? Czy to będzie leasing?

Klienci biur rachunkowych poszukują nowych źródeł finansowania. Jednym z nich staje się leasing zwrotny. Prawnicy kładą nacisk na aspekty tej umowy wynikające z prawa cywilnego i zwracają uwagę na to, że jest to sprzedaż, a potem przekazanie w użytkowanie. Księgowi i biura rachunkowo muszą jednak wiedzieć, że umowy powinny być rozpatrywane łącznie, ważne są bowiem skutki księgowe, które mogą być inne niż te umowne.

Co jest w ustawie o rachunkowości

Ogólnie zagadnienie leasingu ustawa o rachunkowości (dalej: u.r.) normuje w art. 3 ust. 4‒6, wskazując, kiedy w myśl prawa bilansowego leasing uznawany jest za leasing finansowy (polegający na zaliczaniu przedmiotu leasingu do aktywów trwałych korzystającego) oraz po spełnieniu jakich warunków można skorzystać z uproszczenia i umowę leasingu dla celów bilansowych kwalifikować zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym.

Ustawa o rachunkowości nie reguluje natomiast problematyki leasingu zwrotnego. Jednostki mogą na ogólnych zasadach wynikających z art. 10 ust. 3 u.r. stosować w tej kwestii rozwiązania zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (KSR 5).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00