Artykuł
Niektórzy ojcowie bez zasiłku za dziewięć tygodni rodzicielskiego?
Wątpliwość dotyczy ojców tych dzieci, których matki 26 kwietnia 2023 r. przebywały na urlopie rodzicielskim na podstawie długiego wniosku, a wszystko przez niespójne przepisy przejściowe, które uprzywilejowały korzystających z tego urlopu 2 sierpnia 2022 r. Dużo będzie jednak zależało od wykładni MRiPS i ZUS
W przepisach przejściowych do ostatniej nowelizacji kodeksu pracy (dalej: k.p.) największą zagadką jest odpowiedź na pytanie, czy dziewięć tygodni urlopu ojcowskiego dla ojca musi przypadać bezpośrednio po urlopie pracownicy matki, jeśli ta była na urlopie rodzicielskim 26 kwietnia 2023 r. Wątpliwości nie ma w przypadku rodziców, którzy korzystali z urlopu rodzicielskiego w okresie od 2 sierpnia 2022 r. do 25 kwietnia 2023 r. Są więc oni w lepszym położeniu, chociaż nie ma tak naprawdę powodów, aby różnicować sytuację tych dwóch grup.
Nowy urlop na starych zasadach
Zgodnie z art. 27 ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy i niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca) pracownik, który w 26 kwietnia 2023 r. korzystał już:
- z urlopu rodzicielskiego albo jego części, udzielonego na podstawie dotychczasowego art. 1791 k.p. (czyli na podstawie tzw. długiego wniosku, za który pierwotnie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku), albo
- z urlopu rodzicielskiego albo jego części, udzielonego na podstawie dotychczasowego art. 1824 k.p. (czyli na podstawie tzw. długiego wniosku, za który pierwotnie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, w przypadku rodzica adopcyjnego bądź też z rodziny zastępczej niezawodowej)
– ma prawo do skorzystania z tego urlopu w wymiarze określonym odpowiednio w art. 182
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right