Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2023-05-31

Poradnia Samorządowa

  • W jaki sposób rada powinna wskazać częstotliwość czyszczenia urządzeń sanitarnych
  • Dlaczego w regulaminie ośrodka pomocy społecznej nie należy wpisywać informacji, że nadzór nad nim sprawują rada i włodarz miasta
  • Czy przyczyna utraty tytułu honorowego obywatela miasta musi być konkretna
  • Na czym polega rola społecznej komisji mieszkaniowej

Właściciele nieruchomości w regulaminie utrzymania czystości i porządku zostali zobowiązani do usuwania nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków „w sposób zapobiegający przepełnieniu zbiornika i wypływowi jego zawartości do gruntu i wód gruntowych”. Czy takie określenie zobowiązania w regulaminie jest wystarczające?

Taki zapis w regulaminie nie wypełnia delegacji zawartej w art. 4 ust. 2 pkt 3 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.u.p.c.g.). Zgodnie z tym przepisem rada gminy, uchwalając regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, określa szczegółowe zasady dotyczące częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

Jak wynika z podanego w pytaniu stanu faktycznego, rada w uchwalonym regulaminie wskazała jedynie, że czyszczenie wskazanych urządzeń sanitarnych ma się odbywać „w sposób zapobiegający przepełnieniu zbiornika i wypływowi jego zawartości do gruntu i wód gruntowych”, a więc nie ustaliła częstotliwości usuwania zgromadzonych nieczystości ciekłych. Takie sformułowanie jednak nie wypełnia ww. dyspozycji wynikającej z art. 4 ust. 2 pkt 3 u.u.c.p.g., gdyż nie może być uznane za ustalenie szczegółowych zasad pozbywania się nieczystości ciekłych z ww. urządzeń, ponieważ nie określa minimalnych częstotliwości usuwania nieczystości ciekłych z tych urządzeń. Prawidłowe wykonanie upoważnienia ustawowego z art. 4 ust. 2 pkt 3 u.u.c.p.g. wymaga precyzyjnego i jasnego określenia częstotliwości pozbywania się nieczystości ciekłych tak, aby adresat uchwały nie miał żadnych wątpliwości co do tego, jaką regułę postępowania wyznacza dany przepis, a organ stosujący ten przepis wiedział, w jaki sposób go zinterpretować. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego przez „częstotliwość” należy rozumieć częste i systematyczne powtarzanie się jakiejś czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00