Artykuł
Obowiązki jednostek samorządowych jako płatników PIT
Urzędy jednostek samorządu terytorialnego są również pracodawcami – to oczywiste. Dlatego na szkoleniach niejednokrotnie pojawiają się również pytania z zakresu podatków czy wypłaty wynagrodzeń. Zmieniające się przepisy sprawiają, że pracownicy odpowiedzialni za kwestie kadrowo-podatkowe gmin, miast czy powiatów często mają wątpliwości co do określonych stanów faktycznych. Odpowiadamy na wybrane pytania, jakie pojawiały się w ostatnich miesiącach.
O co pytają na szkoleniach
Korzyści z nieoprocentowanych pożyczek
problem Nasz urząd udziela pracownikom nieoprocentowanych pożyczek. Czy z tego tytułu uzyskują oni przychód z nieodpłatnych świadczeń podlegający opodatkowaniu?
odpowiedź Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 658; dalej: ustawa o PIT) przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right