Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-05-29

uprawnienia

Świadczenie pielęgnacyjne na każde niepełnosprawne dziecko

Jeśli rodzic opiekuje się dwojgiem dzieci z dysfunkcją zdrowotną, otrzyma świadczenie pielęgnacyjne w podwójnej wysokości. O to wsparcie będzie mógł się też ubiegać dyrektor placówki należącej do pieczy zastępczej

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać nowa forma pomocy finansowej dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Jej wprowadzenie przewiduje ustawa o świadczeniu wspierającym, która została uchwalona na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Teraz zajmie się nią Senat.

Trzy terminy

Zgodnie z przyjętymi przez posłów przepisami świadczenie wspierające będzie przysługiwać osobom, które skończyły 18 lat, i będzie uzależnione od posiadania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wydawać ją będzie wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, a warunkiem otrzymania świadczenia będzie to, aby decyzja wskazywała potrzebę wsparcia na poziomie minimum 70 pkt w liczącej 100 stopni skali. Tak jak pisaliśmy w DGP („Świadczenie pielęgnacyjne tylko do 18. roku życia”, nr 100/2023), podczas pracy nad projektem w komisji polityki społecznej i rodziny posłowie zdecydowali się zwiększyć z trzech do sześciu liczbę progów punktowych, z którymi będzie powiązana odpowiednia kwota świadczenia – stanowiąca od 40 proc. do maksymalnie 220 proc. renty socjalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00