Poradnia - urlopy po zmianach
- Za jaki okres przysługuje wyrównanie wysokości zasiłku macierzyńskiego, gdy pracownica złożyła wniosek o jego wypłatę na nowych zasadach
- Jaki zasiłek należy wypłacić ojcu dziecka, który korzysta z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, gdy matka swoją część wykorzystała przed 26 kwietnia 2023 r.
- Czy za okres niezdolności do pracy przypadający w dniu korzystania ze zwolnienia od pracy z powodu pilnych spraw rodzinnych przysługuje zasiłek chorobowy
- Czy ojciec pobierający zasiłek macierzyński za urlop rodzicielski może wykonywać zlecenie dla innej firmy
Nasza pracownica przebywa obecnie na urlopie rodzicielskim na podstawie tzw. długiego wniosku. Już w kwietniu złożyła wniosek o wypłatę zasiłku na nowych zasadach. Domaga się jednak wyrównania do 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku za cały okres jego pobierania, bo gdzieś o tym przeczytała. Czy ma do tego prawo?
Nie, tego rodzaju informacje dostępne w internecie wprowadzają jedynie ubezpieczonych w błąd. Ustawa nowelizacyjna, tj. ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy ‒ Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, wyraźnie mówi o prawie do nowej wysokości podstawy wymiaru od dnia jej wejścia w życie, a więc od 26 kwietnia 2023 r.
Jak wynika z art. 39 tej ustawy ubezpieczony, który w dniu jej wejścia w życie pobiera zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, ma co do zasady prawo do zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości. Jednak aby otrzymać świadczenie w nowej wysokości, musiał złożyć w tej sprawie wniosek w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Termin ten upłynął 17 maja 2023 r.