Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-04-18

Już za tydzień nowe zasady zawierania angaży – także z pracownikami sfery budżetowej

Od 26 kwietnia 2023 r. zacznie obowiązywać nowelizacja kodeksu pracy, czyli ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy ‒ Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641; dalej: nowelizacja). Jej celem jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw unijnych Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Pierwsza to dyrektywa nr 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE z 2019 r. L 186, s. 105). Druga zaś to dyrektywa z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz.Urz. UE z 2019 r. L 188, s. 79).Nowelizacja wprowadza zmiany m.in. w zakresie umów o pracę na okres próbny, treści umowy o pracę, wypowiadania umów o pracę oraz informacji o warunkach zatrudnienia. Istotnym modyfikacjom w ramach nowelizacji poddano m.in. kodeksowe uprawnienia związane z rodzicielstwem. Odpowiadamy na wybrane pytania w kontekście zatrudniania pracowników sfery budżetowej.

Zamierzamy zatrudnić pracownika na okres próby w gminnym domu kultury. Czy ma on status pracownika samorządowego? Czy taka umowa może być zawarta, a jeżeli tak, to na jaki okres?

Chociaż gminny dom kultury jest jednostką samorządową, to do jego pracowników nie ma zastosowania ustawa o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.). Potwierdza to m.in. art. 26a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: u.o.p.d.k.), zgodnie z którym do pracowników instytucji kultury stosuje się kodeks pracy (dalej: k.p.), z zastrzeżeniem art. 26b–26d u.o.p.d.k., odnoszących się do czasu pracy. Treść tego przepisu pozwala przyjąć, że pracownicy instytucji kultury nie są pracownikami samorządowymi i w związku z tym nie stosuje się do nich przepisów u.p.s. Potwierdza to zresztą orzecznictwo, np. wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z 24 maja 2013 r. (sygn. akt VI Pa 38/13) i wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 marca 2010 r. (sygn. akt II OSK 23/10). Konsekwencją tego stanowiska jest to, że pracowników domu kultury można zatrudniać na umowę na okres próbny, co w przypadku pracowników samorządowych nie wchodzi w grę (u.p.s. przewiduje tylko umowę na czas określony i nieokreślony).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00