Porada
PROBLEM
Jak dokonać potrącenia alimentacyjnego i niealimentacyjnego z zasiłku
Pracownik przebywał w marcu na zasiłku chorobowym przez pięć dni. Podstawa wymiaru zasiłku wyniosła 3451,60 zł, już po odliczeniu części składkowej 13,71 proc. Pracownik ma dwa zajęcia komornicze: alimentacyjne oraz niealimentacyjne. Jesteśmy w tym roku płatnikiem zasiłków. Jak dokonać obu potrąceń z zasiłku chorobowego?
odpowiedź
Pracownikowi wolno potrącić z zasiłku chorobowego za marzec nie więcej niż 276,12 zł, co stanowi 60 proc. świadczenia (brutto). Cała ta kwota będzie przeznaczona na spłatę alimentów.
Egzekucja ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego
Jeśli pracodawca jest w danym roku kalendarzowym płatnikiem zasiłków, a zajęcie komornicze – poza wynagrodzeniem za pracę – obejmuje również zasiłki lub szerzej: inne wierzytelności, to ma obowiązek dokonać potrącenia z przysługującego pracownikowi zasiłku: chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, wyrównawczego, świadczenia rehabilitacyjnego. Zasiłki są odrębną od wynagrodzenia za pracę kategorią przychodu. Zgodnie z art. 833 par. 5 kodeksu postępowania cywilnego do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Potrąceń z zasiłków dokonuje się według zasad określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right