Artykuł
PROBLEM
Do jakich świadczeń ma prawo chory współpracownik osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Mąż prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zatrudnił żonę na umowę o pracę od 2 stycznia 2023 r. za wynagrodzeniem 5000 zł. Żona zachorowała w lutym 2023 r. Jak rozliczyć jej niezdolność do pracy – czy przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek? Małżonka przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego, a przed podjęciem pracy u męża była zatrudniona na umowę zlecenia do końca listopada 2022 r. i miała opłacaną składkę chorobową.
odpowiedź
W tym przypadku osobie współpracującej nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe tak jak pracownikom. Nie przysługuje jej również zasiłek chorobowy ze względu na brak odpowiedniego okresu ubezpieczenia chorobowego (tzw. okres wyczekiwania).
Między krewnymi
W świetle prawa pracy członek rodziny osoby prowadzącej działalność gospodarczą może być u niej pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy. Pracownikiem jest tu osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie ma tym samym zakazu nawiązywania stosunku pracy np. ze współmałżonkiem, synem czy ojcem. Strony takiego układu są wobec siebie pracownikiem i pracodawcą ze wszystkimi konsekwencjami w zakresie wzajemnych praw i obowiązków. Jednym z takich uprawnień pracowniczych jest zachowanie prawa do wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Jest to wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego. Przy czym prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłku, wywodzi się z ubezpieczenia chorobowego, któremu każdy pracownik podlega obowiązkowo. Tytułem do tego ubezpieczenia jest stosunek pracy i posiadanie statusu pracownika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right