Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-02-08

Kontrola trzeźwości pod nadzorem, ale bez udziału inspektora pracy

PIP może weryfikować, czy pracodawca prowadzi te działania zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Nie oznacza to jednak, że tak jak policja będzie przyjeżdżała na wezwanie pracownika lub pracodawcy, aby uczestniczyć w badaniu

Długo wyczekiwana nowelizacja kodeksu pracy, czyli ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, wprowadza m.in. zasady kontroli trzeźwości pracowników. W kontekście przepisów pozwalających na badanie trzeźwości pracowników pojawiają się pytania praktyczne: czy zakładowa procedura w zakresie kontroli trzeźwości i przestrzeganie przepisów w tym zakresie, to wyłącznie sprawa między pracodawcą a pracownikami? Czy problematyka ta może podlegać czynnościom kontrolnym i nadzorczym realizowanym przez inspektorów pracy?

Trzeba podkreślić, że ponieważ zasady te wprowadzone zostają do kodeksu pracy (dalej: k.p.), ich praktyczne stosowanie może podlegać kontroli ze strony inspektorów pracy. Wynika to z tego, że Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie. Inspektor pracy ma prawo, a nawet obowiązek, kontrolować każde zagadnienie wynikające z k.p., badając, czy dany przepis jest przestrzegany. Żaden przepis nie wyłącza spod kompetencji kontrolnych i nadzorczych inspektorów pracy problematyki weryfikacji trzeźwości pracowników.

Kontrola przestrzegania przez pracodawców tych przepisów będzie przeprowadzana na podstawie regulacji zawartej w ustawie o PIP. Nie można wykluczyć, że zostaną wprowadzone regulacje uzupełniające w postaci zarządzenia głównego inspektora pracy, które będzie w sposób precyzyjny określało tę procedurę. Trzeba mieć nadzieję, że regulacja taka wzorem innych zarządzeń głównego inspektora pracy zostanie udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej PIP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00