Początek roku to czas zmian w rachunkowości jednostki
Wynika to zarówno z przepisów, jak i kwestii organizacyjnych, bo teraz nie ma jeszcze zbyt wielu transakcji ujętych w księgach i bez problemu można wprowadzić nowe rozwiązania czy usprawnienia. Trzeba tylko zadbać, aby nie wpłynęły one na rzetelne przedstawienie sytuacji oraz wyniku finansowego
Obecnie jest najlepszy moment na wprowadzanie rozwiązań, które dotychczas nie były stosowane przez jednostkę. Zmiany mogą dotyczyć zarówno kwestii organizacyjnych - takich jak obieg dokumentów, uprawnień systemowych, organizacji pracy, ale też mogą być związane z zagadnieniami merytorycznymi dotyczącymi rozwiązań w ujmowaniu zdarzeń w księgach rachunkowych, np. polegających na stosowaniu lub rezygnacji ze stosowania uproszczeń. Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 8 ustawy o rachunkowości oraz MSR 8 zmiany w zakresie zasad (polityki) rachunkowości mają obowiązywać od początku roku obrotowego niezależnie od momentu, w którym zostanie podjęta decyzja o ich wprowadzeniu.
Uproszczenia i koszty
Wśród zmian najczęściej wprowadzanych są te, które są związane z uproszczeniami. Jednostki decydują się na uproszczenia na podstawie danych za poprzedni rok. Mogą też oczywiście stwierdzić, że dotychczas stosowane rozwiązania nie są już adekwatne do działalności i specyfiki danej jednostki. Przypomnieć należy, że przepisy prawa bilansowego przewidują możliwość stosowania różnych uproszczeń. Do podejmowania decyzji dotyczących ujmowania, wyceny i prezentacji aktywów, pasywów, przychodów i kosztów uprawniony jest kierownik jednostki, który kształtuje zasady (politykę) rachunkowości.