Artykuł
Wchodzące od stycznia nowe standardy mają na celu poprawę jakości usług
Justyna Adamczyk: Chcieliśmy, żeby te standardy były dostosowane zarówno do polskich regulacji, jak i do naszej nomenklatury. Powinny też uwzględniać dotychczasowe doświadczenia działalności PANA, które Agencja publikuje po przeprowadzonych kontrolach
Z początkiem 2023 r. zaczną obowiązywać nowe standardy dotyczące kontroli jakości. Jednak były z tym problemy. Polska Agencja Nadzoru Audytowego dopiero 15 listopada br., warunkowo i to z pewnymi modyfikacjami, przyjęła standardy opracowane przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów. Dlaczego tak późno?
Wprowadzenie nowych standardów kontroli jakości ma charakter systemowy. Są one jednym z fundamentów pracy biegłych rewidentów i firm audytorskich. Rozmowy na ten temat toczyły się od ponad półtora roku. Termin, od którego standardy mają obowiązywać wszystkie firmy audytorskie - 1 stycznia 2023 r. - został wskazany przez KRBR. My uważaliśmy, że dla zapewnienia równych szans małym i dużym podmiotom należy wyznaczyć jeden termin dla wszystkich (bez faworyzowania firm międzynarodowych) oraz że powinien on odzwierciedlać stan przygotowania większości firm do ich wdrożenia. KRBR zaakceptowała nasze stanowisko, ale standardy w wersji przekazanej agencji do akceptacji nie były jednak dostosowane do polskiego rynku. Agencja przedstawiła więc propozycje, które odpowiadają na wyzwania i problemy dotyczące kontroli jakości i są zgodne z polskim systemem prawnym. Rada agencji stwierdziła, że konieczna jest zmiana tych standardów, na co KRBR nie chciała się zgodzić.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right