Artykuł
Cyfryzacja procedur budowlanych wchodzi w kolejny etap. I przyspiesza
Od początku roku inwestorzy będą mogli prowadzić w internecie cyfrową książkę obiektu budowlanego. A od 27 stycznia wypełniać elektroniczny dziennik budowy. Początkowo stosowanie e-procedur będzie dobrowolne, ale w krótkim czasie ma wejść obligatoryjna pełna elektronizacja
Przypomnijmy, że styczniowe zmiany wchodzą na podstawie nowelizacji prawa budowlanego sprzed pół roku (ustawa z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 1557). Tymczasem na ukończeniu prac legislacyjnych w resorcie rozwoju jest już projekt kolejnej nowelizacji, która przyspiesza niektóre ustalone przed pół rokiem terminy. Dodatkowo od połowy przyszłego roku obowiązkowe miałyby być elektroniczne zgłoszenia oraz elektroniczne wnioski o pozwolenia budowlane.
Cyfrowa książka
Zgodnie z przyjętą już w lipcu nowelizacją prawa budowlanego od początku 2023 r. książkę obiektu budowlanego będzie można prowadzić w sieci. Jest ona niezbędna np. dla właścicieli czy zarządców domów wielorodzinnych, hal czy innych większych obiektów, ale dla domów jednorodzinnych, zabudowy zagrodowej czy letniskowej już nie.
Cyfrowa książka będzie miała formę aplikacji (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego określa ją jako system c-KOB), w której każdy właściciel lub zarządca ma dokonywać odpowiednich wpisów. Dostęp do tego systemu wymagać będzie uwierzytelnienia i autoryzacji osoby za pośrednictwem założonego konta. Każda książka będzie miała przypisany sobie numer. Przejściowo będzie dopuszczalne prowadzenie jej w wersji papierowej, jednak od 2027 r. książka obiektu będzie dostępna wyłącznie w formie elektronicznej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right