Artykuł
Znane są już szczegóły opodatkowania fundacji rodzinnej
Fundacja rodzinna zapłaci 15-proc. podatek dochodowy dopiero w momencie przekazania świadczeń fundatorowi lub beneficjentom, a ci ostatni uiszczą od otrzymanej kwoty 15-proc. PIT, chyba że będą w grupie zerowej, zwolnionej z podatku
Jeżeli zatem beneficjentami będą osoby niespokrewnione z fundatorem, podatek będzie podwójny: 15-proc. CIT od fundacji oraz 15-proc. PIT od beneficjenta.
Tak wynika z kolejnej już wersji projektu ustawy o fundacji rodzinnej, autorstwa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Projekt trafił do komisji prawniczej. Jego założenia opisaliśmy już w ubiegłym tygodniu w serwisie gazetaprawna.pl („Świadczenie z fundacji rodzinnej opodatkowane 15-proc. CIT”). Czas na szczegóły.
Długa droga
Przypomnijmy, że prace nad uregulowaniem zasad funkcjonowania fundacji rodzinnej trwają od około czterech lat. Od tamtej pory projekt znacznie ewoluował.
Jego najnowsza wersja - podobnie jak poprzednia - zakłada, że fundacja zapłaci podatek dochodowy dopiero w momencie wypłaty na rzecz fundatora lub beneficjenta albo przekazania im mienia wskutek likwidacji fundacji. Stawka CIT wyniesie w tych sytuacjach 15 proc., a nie 19 proc., jak zakładano w poprzednich wersjach projektu.
Co do zasady fundacja będzie zwolniona podmiotowo z podatku dochodowego, a więc również w zakresie szeroko rozumianych zysków kapitałowych (np. z otrzymywanych dywidend). Dzięki temu zwolnione z CIT będą też wkłady fundatora i darowizny innych osób, oraz działalność, którą fundacja będzie mogła wykonywać na podstawie planowanego art. 6 ustawy o fundacjach rodzinnych. Chodzi m.in. o najem nieruchomości, udzielanie pożyczek i zbywanie udziałów (patrz: infografika).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right