Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-10-20

Niedziela robocza nie może zaczynać się przed północą

Zdaniem PIP oraz MRiPS nie można tego dnia zdefiniować w regulaminie pracy tak, że rozpoczyna się od godz. 22 w sobotę. Interpretacja ta uderza w sposób planowania czasu pracy w firmach produkcyjnych. Będą w nich potrzebne zmiany organizacyjne

Niedziela na potrzeby przepisów o czasie pracy została zdefiniowana w art. 1519 par. 2 ustawy z 26 czerwca1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1700; dalej: k.p). Zgodnie z tym przepisem za pracę w niedzielę i święto w przypadkach, o których mowa w art. 15110 k.p., uważa się pracę wykonywaną pomiędzy godz. 6 w tym dniu a godz. 6 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Zatem niedziela określona w kodeksie pracy nie trwa tak jak kalendarzowa od północy, ale od godz. 6 w niedzielę, więc od godz. 0 w niedzielę do 5.59 nad ranem jest nadal sobota w rozumieniu przepisów o czasie pracy. Ma to swoje skutki w przypadku pracy w nocy z soboty na niedzielę i może oznaczać obowiązek oddania pracownikowi aż dwóch dni wolnych od pracy w zamian za dodatkową pracę przypadającą w tym czasie.

Przykład 1

Pilne wezwanie

Pracownik został wezwany do usunięcia awarii o godz. 4 nad ranem w nocy między sobotą a niedzielą i wykonywał pracę do godz. 8. Biorąc pod uwagę kodeksowe rozumienie niedzieli, należy stwierdzić, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00