Artykuł
Alternatywa dla zaświadczenia A1? Porozumienie wyjątkowe
To ostatnia deska ratunku dla tych, którzy chcą płacić składki w Polsce, ale nie dostali na to zielonego światła z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Porozumienie jest zawierane z zagraniczną instytucją ubezpieczeniową i to ona decyduje, czy wyrazić na nie zgodę
Dzięki unijnym przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wykonywanie pracy albo działalności gospodarczej poza granicami kraju nie zawsze wiąże się z opłacaniem składek za granicą. Konieczne do tego jest spełnienie warunków określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Nawet jednak ci, którzy tych warunków nie spełniają, mają szansę na uniknięcie płacenia składek za granicą. Mogą wystąpić do ZUS o zawarcie porozumienia wyjątkowego z zagranicznym ubezpieczycielem. I to do niego, a nie ZUS, będzie należała decyzja, czy składki mogą być odprowadzane w Polsce.
Wyjątki od zasady ogólnej
Zgodnie z ogólną zasadą prowadzący działalność podlega ubezpieczeniu tam, gdzie działalność jest wykonywana, a pracownik tam, gdzie wykonywana jest praca. Rozporządzenie nr 883/2004 przewiduje jednak kilka wyjątków, z których chętnie korzystają zarówno przedsiębiorcy wykonujący działalność na swoją rzecz, jak i pracodawcy wysyłający pracowników poza Polskę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right