Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-10-11

Ile jeszcze?

W sporze o praworządność adwokatura chce być mediatorem. Zapomina lub nie chce przyjąć do wiadomości, że jest stroną tego sporu

N a wstępie tytułem przypomnienia. W 2021 r. odbył się Krajowy Zjazd Adwokatury. Z powodu pandemii delegaci obradowali w dwóch turach - wiosennej w marcu i jesiennej we wrześniu. W marcu obradowano zdalnie z nadzieją, że druga tura odbędzie się stacjonarnie. Odbyły się wybory, wyłoniono członków Naczelnej Rady Adwokackiej i pozostałych organów. O fotel prezesa NRA ubiegało się pięcioro kandydatów. Wśród nich urzędujący wówczas prezes adw. Jacek Trela, który nie przeszedł do drugiej tury wyborów, uzyskując dramatycznie nikłe poparcie. Zwyciężył mec. Przemysław Rosati - przedstawiciel młodego pokolenia, w zawodzie od 2010 r. W drugiej turze pokonał doświadczonego adwokata i samorządowca prof. dr. hab. Macieja Gutowskiego. Powiało nowym.

W sierpniu 2021 r. NRA zdecydowała, że część programowa zjazdu odbędzie się także w formie zdalnej. Przełomu nie było. Burzliwej dyskusji także nie, za to było sprawnie i spokojnie.

Minęło wystarczająco dużo czasu, aby pokusić się o opinię na temat obecnego kierunku działań adwokatury.

Wciąż apelujemy

Analiza treści podjętych w obecnej kadencji uchwał nie daje najmniejszych podstaw do przyjęcia, że coś się zmieniło. Nadal „protestujemy”, „apelujemy”, „wyrażamy” i „wzywamy.” Tyle, jeżeli chodzi o NRA.

Wybrany w marcu 2021 r. prezes sporządził i opublikował sprawozdanie ze swej działalności od daty wyboru do 31 grudnia 2021 r. Liczy ono 68 stron. Na wstępie czytamy: „Cyfryzacja jest wyzwaniem priorytetowym. W tej kadencji stawiam przede wszystkim na to, by przeprowadzić Adwokaturę z epoki analogowej w epokę cyfrową. To doskonały moment, by odważnie wejść w świat cyfrowy, bez obaw, bez kompleksów, ale odpowiedzialnie i na naszych zasadach” (źródło: Sprawozdanie Prezesa NRA za rok 2021, str.2).

Niemal na końcu tego dokumentu prezes informuje: „3 grudnia przekazałem na ręce Komisarza UE ds. Sprawiedliwości Didiera Reyndersa pismo, w którym Naczelna Rada Adwokacka deklaruje swoje wsparcie przy wypracowywaniu rozwiązań obecnego kryzysu praworządności w Polsce i rozmowach między rządem polskim a Komisją Europejską. List jest pokłosiem spotkania z Komisarzem Didierem Reyndersem z 19 listopada br. w Warszawie (...) Spotkanie dotyczyło stanu praworządności w Polsce, a w szczególności ostatniego raportu Komisji Europejskiej w tym zakresie. List do komisarza Didiera Reyndersa podpisał również adw. Wojciech Bagiński, przewodniczący Komisji ds. Zagranicznych przy NRA” (źródło: ibidem, str. 64).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00