Klasyfikacja budżetowa po zmianach
Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 583; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1733; dalej: u.p.o.u.) określiła szczególne zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zapisy u.p.o.u. regulują także zasady:
• udzielania wsparcia uchodźcom ze specjalnie utworzonego w tym celu Funduszu Pomocy;
• kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy,
• pomocy dla jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją dodatkowych zadań oświatowych związanych z napływem uchodźców.
W kontekście powołanej regulacji, a także ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 305; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 583; dalej: u.o.f.p.) w praktyce pojawiają się często wątpliwości, jak prawidłowo stosować zapisy rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 513; dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej) oraz aktu go zmieniającego, czyli rozporządzenia ministra finansów z 15 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1571; dalej: rozporządzenie zmieniające rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej jednostki samorządu terytorialnego; rozporządzenie zmieniające), które weszło w życie w dniu ogłoszenia z mocą od 1 stycznia 2022 r. (z wyjątkiem par. 1).