Artykuł
Rząd dorzucił pieniędzy, ale wymaga inwestowania w oszczędzanie energii
Gminy, powiaty i województwa część z dodatkowych 13,7 mld zł powinny przeznaczyć np. na pompy ciepła, fotowoltaikę czy ocieplenie budynków. Chodzi o zmniejszenie zużycia węgla, gazu i prądu. Jeśli tego z czasem nie zrobią, za kilka lat z podziału rezerwy subwencji ogólnej dostaną odpowiednio mniej
15 proc. z kwoty, którą samorządy dostaną dodatkowo jeszcze w tym roku, to pieniądze „znaczone”. Beneficjenci (gminy, powiaty i województwa) muszą je przeznaczyć na konkretne wydatki, a cel jest taki, by przekazywane samorządom pieniądze zrekompensowały ubytki w ich dochodach bieżących, w sytuacji gdy borykają się z podwyżkami cen, zwłaszcza energii i jej nośników. Tak stanowi ustawa z 15 września 2022 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (w ubiegłym tygodniu Sejm zaakceptował część senackich poprawek, a dwa dni później nowelizacja została podpisana przez prezydenta).
Na co konkretnie
Nowy art. 70k dodany do ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1672; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1730; dalej: u.d.j.s.t.) nakazuje JST wydanie 15 proc. kwot, które otrzymają na podstawie art. 70j jako „dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych”, na zadania z zakresu: poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii, ograniczenia kosztów zakupu ciepła lub energii ponoszonych przez odbiorców. Jak widać, są to tylko hasłowo nazwane dziedziny wydatków, szczegółów ustawa nie określa. Zdaniem ekspertów katalog dopuszczalnych zadań jest w gruncie rzeczy bardzo szeroki, na co wskazuje analiza użytych pojęć.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right