Poradnia rachunkowa
- Gdzie należy ująć ratalną sprzedaż gminnych nieruchomości
- Czy pożyczka udzielona powiatowemu szpitalowi podlega ujawnieniu w sprawozdaniu
- Jak wykazać należności w sprawozdaniu Rb-27S
W jakiej pozycji sprawozdania Rb-N ująć należności za sprzedaż lokali należących do gminy? Zastanawiamy się, bo nieruchomości są sprzedawane w systemie ratalnym. Sprawozdanie przewiduje pozycję - „sprzedaż ratalną”, ale czy dotyczy to nieruchomości?
Z podanego zapytania wynika, że gmina dokonuje sprzedaży nieruchomości, co powinno nastąpić z uwzględnieniem przepisów m.in. ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Punktem wyjścia w tym zakresie jest art. 13 ust. 1 tego aktu prawnego, gdzie postanowiono, że - z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z innych ustaw - nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności mogą być przedmiotem sprzedaży; zamiany i zrzeczenia się; oddania w użytkowanie wieczyste, najem lub dzierżawę; użyczenia, oddania w trwały zarząd. Nieruchomości mogą być także obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywane jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji.
Ponadto, co istotne z punktu widzenia podanego zapytania, sprzedaż mienia komunalnego może następować nie tylko poprzez płatność jednorazową, lecz także poprzez płatności ratalne. Ma to normatywne podstawy w przepisach art. 70 ww. ustawy. A zgodnie z nim cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej lub w drodze rokowań, o których mowa w art. 37 ust. 2 i 3 oraz w art. 39 ust. 2, może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat. Przy czym wierzytelność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, w szczególności przez ustanowienie hipoteki. Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.