Artykuł
Ze środkami trwałymi też mogą być problemy
Co do zasady są one odpisywane w koszty za pomocą odpisów amortyzacyjnych. Dlatego należy pamiętać, aby przyjąć właściwą stawkę amortyzacji. A jednym z kryteriów jej doboru jest okres ekonomicznej użyteczności.
Eksperci zwracają też uwagę, że stawki należy okresowo weryfikować. Natomiast jeżeli wymieniana jest część środka trwałego, np. agregat linii produkcyjnej, wówczas konieczna jest częściowa likwidacja takiego aktywa.
Firmy muszą też pamiętać o prawidłowym zakwalifikowaniu kosztów do wartości początkowej środka trwałego. Przykładowo: jego wartości nie mogą zwiększać przeprowadzone szkolenia pracowników obsługujących np. dane urządzenie czy linię produkcyjną. Pod uwagę nie bierze się także kosztów poniesionych przed dniem podjęcia udokumentowanej decyzji o pozyskaniu środka trwałego. ©℗
Podstawa prawna
ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2022 r., poz. 1488)
Błąd 1: Amortyzacja bilansowa przy zastosowaniu stawek podatkowych
Spółka z o.o. prowadząca działalność produkcyjną z wykorzystaniem znaczących środków trwałych stosuje - zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości - dla celów bilansowych stawki amortyzacyjne wynikające z przepisów podatkowych. W praktyce przyjmowane są możliwie wysokie, dopuszczalne prawem podatkowym stawki podatkowe, przy zastosowaniu metody umożliwiającej maksymalizację odpisów amortyzacyjnych. W momencie przyjmowania środków trwałych do używania nie jest ustalana ani wartość rezydualna, ani przewidywany okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych. Okresy ekonomicznej użyteczności nie były też do tej pory weryfikowane.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right