Polityka rachunkowości – czas na przegląd i przygotowanie do zmian
Polityka rachunkowości jest wewnętrznym dokumentem jednostki określającym obowiązujące zasady w zakresie prawa bilansowego. Nie tylko ustawa o rachunkowości, lecz także Międzynarodowe Standardy Rachunkowości/Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej przewidują, że każda jednostka powinna mieć dokument, w którym wskazuje stosowane rozwiązania w obszarach, w których ogólne przepisy pozostawiają wybór. Należy też pamiętać, że jednostki mogą stosować uproszczenia. Ich wybór również powinien być potwierdzony w dokumentacji polityki rachunkowości. Należy zatem przygotować te dokumentację w sposób przemyślany, mając na względzie zarówno cele sprawozdawczości finansowej w jednostce, jak i pracochłonność prowadzenia ksiąg.
Wrzesień to dobry czas, aby uporządkować politykę za 2022 r. (przed badaniem sprawozdania) i zastanowić się nad zmianami na 2023 r.
Ustawowy obowiązek
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1488) jednostka powinna posiadać przyjętą i aktualizowaną przez kierownika jednostki dokumentację polityki rachunkowości. W myśl art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy o rachunkowości zasady (polityka) rachunkowości to wybrane i stosowane przez jednostkę rozwiązania dopuszczone ustawą, w tym także określone w MSR, zapewniające wymaganą jakość sprawozdań finansowych. Jednostka, która prowadzi księgi rachunkowe, powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości (art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości).
Kierownik jednostki musi w uchwale (zarząd wieloosobowy) lub w zarządzeniu (kierownik to jedna osoba) wskazać, jakie zasady polityki zostają wprowadzone i od kiedy one obowiązują. Dokumentację przyjętych zasad rachunkowości powinno się ustalić i aktualizować w formie pisemnej.
Fragment polityki rachunkowości
Postanowienie kierownika
Zarządzenie kierownika spółki AD z 1 września 2022 r.