Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-08-08

Jakie operacje księgowe pojawią się w czasie kryzysu

Prowadzę księgi rachunkowe firmy budowlanej, która ma problemy z realizacją inwestycji. Będę przygotowywała sprawozdanie śródroczne i chyba powinnam odpowiednio odzwierciedlić w nim skutki zaistniałej sytuacji. Zastanawiam się, na co należy zwrócić uwagę, aby pokazać, że zakładany wynik finansowy naszej spółki nie będzie tak wysoki, jak zakładaliśmy w naszych budżetach.

W analizowanym przypadku firma z branży budowlanej musi w swoim sprawozdaniu odzwierciedlić negatywne skutki zdarzeń na rynku nieruchomości. Jednak inaczej będzie to wyglądać u firmy deweloperskiej, a inaczej u podwykonawców.

Deweloper

W przypadku deweloperów mieszkania są w ich księgach rachunkowych prezentowane przede wszystkim jako wyroby gotowe, ale w trakcie trwania realizacji procesów budowlanych jako produkcja w toku. W odniesieniu do mieszkań, zarówno tych gotowych, jak i jeszcze w trakcie budowy, które nie zostały sprzedane w związku z obecną sytuacją, konieczne może być przeanalizowanie, czy przewidywane przychody ze sprzedaży nie będą niższe niż wartość nakładów poniesionych na wytworzenie tego zapasu. W sytuacji gdy wzrastają ceny wszystkich surowców budowlanych oraz wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na budowach, a także poszybowały w górę koszty usług podwykonawców, konieczne może okazać się dokonanie odpisu aktualizującego. Wynika to z tego, że wartość nakładów ponoszonych na realizację budowy była - a w odniesieniu do produkcji niezakończonej będzie - wyższa niż możliwa do uzyskania cena sprzedaży. W takiej sytuacji przepisy prawa bilansowego, zarówno ustawa o rachunkowości, jak i międzynarodowe standardy rachunkowości, wskazują na konieczność urealnienia wartości zapasów w księgach i sprawozdaniu. Odpis aktualizujący zgodnie z art. 34 ust. 4 ustawy o rachunkowości oraz par. 30-32 Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 2 „Zapasy” powinien odzwierciedlać różnicę pomiędzy możliwą do uzyskania ceną sprzedaży netto a kosztami, które zostały lub zostaną poniesione w związku z wytworzeniem produktu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00