Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-07-11

Błędy mogą powodować konieczność zmiany sprawozdania za 2021 r.

30 czerwca 2022 r. upłynął termin na przygotowanie i podpisanie sprawozdania finansowego za 2021 r. Zdarzają się jednak sytuacje, że po jego sporządzeniu pracownicy jednostki, jej kierownik albo audytor stwierdzają w nim błędy. W zależności od tego, kiedy je odkryto, oraz od tego, czy są one istotne, różne będą skutki ujęcia tego zdarzenia w księgach rachunkowych. Dziś podpowiadamy, kiedy należy zmienić sprawozdanie i jakie są tego konsekwencje.

wykrycie po sporządzeniu

Artykuł 54 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 2123; dalej: u.r.) jednoznacznie wskazuje, że jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego raport ten dotyczy. Ponadto o takich zdarzeniach powinna powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Przy czym nie ma tu znaczenia, że zostało ono przygotowane w formie elektronicznej i podpisane elektronicznie. Postępowanie w oby przypadkach jest nadal takie samo.

Wpływ zdarzeń ujawnionych po 30 czerwca

Oznacza to, że sprawozdanie, które zostało sporządzone, ale jeszcze niezatwierdzone, może, a wręcz powinno być zmienione w pewnych sytuacjach. Pierwsza z nich to ujawnienie zdarzenia po dniu bilansowym, czyli zaistnienia faktu związanego z danymi zawartymi w sprawozdaniu za 2021 r., który w istotny sposób wpływa na obraz jednostki zaprezentowany w raporcie finansowym. KSR 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja” (dalej KSR 7) wskazuje na konkretne przykłady znaczących zdarzeń, których zaistnienie obliguje do zmiany sprawozdania. Są to np.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00